Ρατσισμός και Διαφορετικότητα

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με θεματικό άξονα:

«Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι»

πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δράσεις που είχαν ως στόχο να ενισχύσουν την αυτοεκτίμηση των μαθητών και μαθητριών, να αναγνωρίσουν και να εκτιμήσουν οι μαθητές τις πολιτισμικές τους διαφορές, να κατανοήσουν το νόημα των δικαιωμάτων της ισότητας αλλά και της διαφορετικότητας και να αναπτύξουν την κατανόηση της πολυπολιτισμικής συνύπαρξης και του αλληλοεξαρτώμενου κόσμου.
    Συγκεκριμένα, έγιναν σύντομες ομιλίες μετά την πρωινή προσευχή για την ημέρα του σχολικού αθλητισμού και διαβάστηκε η σχετική εγκύκλιος του Υπουργείου. Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν ταινίες μικρού μήκους και βίντεο για τα ανθρώπινα δικαιώματα, το σεβασμό της διαφορετικότητας και την αντιμετώπιση του ρατσισμού. Προβλήθηκαν οι ταινίες μικρού μήκους «Τα γυαλιά της διαφορετικότητας», « Schwarzfahrer - Ο μαύρος επιβάτης» και «Τζαφάρ» καθώς και τα βίντεο «Τα ανθρώπινα δικαιώματα» - «Όλοι Ελεύθεροι και Ίσοι» - «Μην κάνεις διακρίσεις»
«Το δικαίωμα στην εθνικότητα» και «Ρατσισμός: Πες το με εικόνες»
    Τα παιδιά σχημάτισαν με το σώμα τους το σύνθημα «ΟΧΙ ΣΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ» μέσα στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου.
    Επίσης, έφτιαξαν ένα τεράστιο κολάζ με φωτογραφίες, συνθήματα, ζωγραφιές και άρθρα για το θέμα της ημέρας στην αυλή του σχολείου χρησιμοποιώντας χαρτί του μέτρου και άκουσαν αντιρατσιστικά τραγούδια όπως το IMAGINEτου JohnLenon.
    Ακολούθησαν αθλητικές δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες του σχολείου. Συγκεκριμένα, έγιναν αγώνες καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης, επιτραπέζιας αντισφαίρισης και ποδοσφαίρου.
  Υπεύθυνοι για τις δραστηριότητες της ημέρας ήταν οι καθηγητές του σχολείου μας Μητρόπουλος Αλέξανδρος και Γαϊτανίδου Μαγδαληνή σε συνεργασία με όλους τους συναδέλφους και τη Διεύθυνση του Σχολείου.