Πρόγραμμα "Μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο"

Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Οι μαθητές του Γυμνασίου Μελίκης υποδέχθηκαν  την Παρασκευή  22/4/2016  τους  μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης  του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μελίκης, του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μελίκης και του Δημοτικού Σχολείου Παλαιού Προδρόμου - Αγίας Τριάδας στα πλαίσια  υλοποίησης προγράμματος ομαλής μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος κα. Γαϊτανίδου Μαγδαληνή και κ. Μπόσκος Αλέξανδρος, η υποδιευθύντρια κα Πολυξένη Πουλατσόγλου μαζί με τις ομάδες εθελοντών μαθητών της Α΄ τάξης του Γυμνασίου υποδέχθηκαν τους μαθητές, τους συνοδούς δασκάλους τους κα Ανδρομάχη Παραπούρα, κ. Γιάννη Παραπούρα, κ. Αντώνη Κουτζαμπασόπουλο και τους Διευθυντές κα. Αικατερίνη Πασιοπούλου, κ. Αθανάσιο Παπαθανασίου, και κ. Γεώργιο Τσιμόπουλο των παραπάνω Δημοτικών Σχολείων στην αυλή του Γυμνασίου και τους ξενάγησαν καταρχήν στους εξωτερικούς χώρους.

Στη συνέχεια οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης Δημοτικού αφού χωρίστηκαν σε ομάδες φιλοξενήθηκαν από τα τμήματα της Α΄ τάξης του Γυμνασίου και ενημερώθηκαν από καθηγητές διαφόρων ειδικοτήτων  (κα. Χρύσα Νικολαϊδου - Μαθηματικών, κα Παρασκευή Καραϊωσήφογλου - Καλλιτεχνικών, κ. Δήμο Γκανίδη - Γεολόγων, κ. Αλέξανδρο Μπόσκο - Γερμανικών) για τις αντικειμενικές διαφορές ανάμεσα στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο (τα μαθήματα, τα διαλείμματα, τα διαγωνίσματα, τις απουσίες, τις εξετάσεις, την βαθμολόγηση σε άλλη κλίμακα, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις, τις εκδρομές, τις δράσεις, τις μαθητικές κοινότητες, κ.ά.) και για τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων (πολιτιστικά, περιβαλλοντικά, υγείας κ.ά.) που υλοποιούνται στο σχολείο μας.  Ακολούθησε συζήτηση και η φάση αυτή έκλεισε με την συμπλήρωση ενός ερωτηματολογίου.

Στο επόμενο στάδιο οι μαθητές ξεναγήθηκαν σε χώρους του σχολείου και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το εργαστήριο Πληροφορικής, το εργαστήριο Τεχνολογίας, το εργαστήριο Φυσικής, τη Βιβλιοθήκη, το Αμφιθέατρο, το κλειστό Γυμναστήριο και να ενημερωθούν από τους υπεύθυνους καθηγητές κα Μάρθα Σιδηροπούλου, κ. Στέφανο Γιδιώτη, κ. Ευστάθιο Μιχαηλίδη του ΓΕΛ Μελίκης, κα. Μαρία Καραβαδέ του ΓΕΛ Μελίκης, κ. Ελευθέριο Κορυφίδη, κ. Αλέξανδρο Μητρόπουλο και κα Αγγελική Βελιάδου για τη χρησιμότητα και τον τρόπο αξιοποίησης των συγκεκριμένων χώρων από τους διδάσκοντες και τους μαθητές.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε στο προαύλιο του σχολείου με παιχνίδια γνωριμίας και αθλητικές δραστηριότητες ανάμεσα στους μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης των Δημοτικών Σχολείων και στους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής κ. Μητρόπουλου Αλέξανδρου, κας Βελιάδου Αγγελικής και εθελοντών μαθητών της Β΄και Γ΄ τάξης.

Ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας κ. Διονύσιος Διαμαντόπουλος επισκέφθηκε το Γυμνάσιο Μελίκης στη φάση υλοποίησης του προγράμματος, απευθύνθηκε στους μικρούς μαθητές και τους ενθάρρυνε να κάνουν με σιγουριά το μεγάλο βήμα από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, επιβράβευσε τους μαθητές του Γυμνασίου που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, συνεχάρη όλους τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που συνέβαλαν στην επιτυχία του συγκεκριμένου προγράμματος και εξέφρασε την ικανοποίηση του για την  επίτευξη των στόχων που ήταν η ομαλή μετάβαση των μαθητών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο ώστε να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες και τις δεξιότητές τους, η ενημέρωση για τις αντικειμενικές διαφορές από τη μία βαθμίδα στην άλλη καθώς και η άμβλυνση των συναισθημάτων φόβου και ανασφάλειας που προκύπτουν από τη μετάβαση αυτή.